در عالم کافه‌داری بارتندر به کسی می‌گویند که آماده‌ کردن نوشیدنی‌های سرد به صورت حرفه‌ای و تخصصی و نیز مدیریت بار سرد برعهده اوست. یک بارتندر خوب باید شناخت کاملی از ترکیبات و میکسولوژی نوشیدنی‌های سرد داشته باشد و بتواند با شناخت دقیق از پایه نوشیدنی‌های سرد، طعم‌های جدید ابداع کند.

در کافه‌های امروزی قسمتی مجزا به نام بار سرد وجود دارد که ابزار تخصصی آماده سازی نوشیدنی‌های سرد مانند بلندر، شیکر، مادلر، جیگر و … در آن چیده شده و بارتندر مشغول درست کردن انواع نوشیدنی‌های سرد در آن است. این بخش از کافه با داشتن طراحی خاص و تعداد قفسه‌های بالا به ویترین کافه‌ها معروف است.

مهارت‌های اصلی بارتندر

در گذشته به این حرفه به‌عنوان شغل دوم یا موقت نگاه می‌شد، اما امروزه شغلی تخصصی است که متقاضیان آن با علاقه قبلی و نه از سر ضرورت و اجبار آن را برمی‌گزینند. یک بارتندر پس از گذراندن دوره‌ای عملی که از ضروریات تبدیل شدن به یک باتندر حرفه‌ای است، می‌تواند در کافه‌ها و بارهای هتل‌ها و رستوران‌ها مشغول به کار شود و با داشتن درآمدی خوب، موقعیت اجتماعی و فردی بالایی را کسب کند. فراموش نکنید که یک بارتند در کنار کار حرفه‌ای که انجام می‌دهد باید شنونده خوبی باشد و با برقراری ارتباط قوی با مشتری رضایت انها را جلب کند.

هنر در حرفه بارتندري

چهار ویژگی اساسي یک بارتندر كه شاخصه حرفه‌اي بودن اوست:

اين چهار ويژگي تكنيك‌هاي پايه در حرفه بارتندري هستند، حال اينكه فقط ٥٠ ؜ درصد حرفه‌اي بودن يك بارتندر را شامل مي‌شوند و 50 درصد؜ ديگر به شخصيت او بستگي دارد.

براي حرفه‌اي بودن احتياج است كه شما علاوه بر اين ويژگي‌ها، ويژگي‌هاي اخلاقي مثل تواضع و فروتني، صداقت و رو راستي، احترام به ديگران همراه با درك بالا را نيز داشته باشيد. بايد احساس آساني در معاشرت با ديگران داشته باشيد تا بتوانيد ارتباط درست ايجاد كنيد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید بار سرد کافه مانند بار گرم نیاز به تجهیزات زیادی ندارد، سخت در اشتباهید، چراکه بار سرد هم نیازمند آموزش تخصصی و هم نیازمند لوازم حرفه‌ای است.

بنابراین شما در کنار داشتن بخش بارگرم نیازمند بارسرد هم هستید. زیرا این بخش معمولا طرفداران خاص خود را دارد و هر کافه‌ای تلاش می‌کند تا با آیتم‌های جذاب‌تر نظر مشتریان خود را جلب کند. درواقع با کمی نوآوری و یک منوی خوب برای این بخش می‌توانید هم مشتریان بیشتری جذب و هم مشتری خود را ماندگارتر کنید. چراکه بیشتر نوشیدنی ها سرد بهترین ظاهر ممکن را در میان تمام آیتم‌های یک کافه دارند.

البته داشتن ابزار تخصصی بارتندری به منوی کافه و صد البته فضای بار و ظرفیت محیطی کافه بستگی دارد و دادن یک لیست کلی کاملا اشتباه است، اما در ادامه چند نمونه از اکسسوری و لوازم مورد نیاز را با هم مرور می‌کنیم:

شیکر کابلر

یکی از مهم‌ترین ابزار کار بارتندری شیکر است. یکی از کاربردی ترین مدل شیکرها، شیکر کابلر می‌باشد.
این شیکر از سه قسمت فلزی تشکیل شده است:

قاشق بار

یک قاشق بلند با بدنه مارپیچ و انتهای صاف است. از این قاشق برای اعمال گارنیش روی گیلاس‌های (ظروف مخصوص) مختلف استفاده می‌شود و بلند بودن آن امکان دسترسی به انتهای گیلاس را فراهم می‌کند.
این قاشق دارای بدنه مارپیچ می‌باشد که علت آن دو چیز است:

جیگر ( jigger )

جیگر ابزار اندازه‌گیری است که ابعاد و شکل‌های مختلفی دارد. جیگر معمولا از دو کاسه به هم چسبیده تشکیل شده تا حرکت آن در دست ساده‌تر باشد.

آیس پیک ( Ice Pick )

آیس پیک یک ابزار میخی شکل است که از آن برای جدا کردن قالب‌های یخ به هم چسبیده استفاده می‌شود.

گیلاس شامپاین

گیلاس شامپاین کاسه‌ای باریک با قد بلند است. همانند سایر ظروف پایه‌دار ساقه ظرف امکان استفاده از نوشیدنی را بدون تاثیر درجه حرارت نوشیدنی فراهم می‌کند. این گیلاس عمدتا برای نوشیدنی‌های گازدار استفاده می‌شود.

صافی

یکی از ابزار کار بارتندر صافی است. صافی از یک صفحه گرد تشکیل شده که دو تا چهار زبانه و یک دسته به آن متصل است. این صفحه شیارها و سوراخ‌هایی برای عبور نوشیدنی دارد. همچنین به زیر صافی یک فنر متصل شده که وظیفه جفت سازی به شیکر و همچنین جلوگیری از ورود پالپ به گیلاس را انجام می‌دهد.

مادلر

مادلر عملکردی مانند هاونگ دارد که برای پخش کردن عطر و رایحه میوه‌ها و گیاهان در گیلاس از آن استفاده می‌شود. مادلر در طرح‌ها و جنس‌های مختلفی مانند چوب، فلز و پلاستیک موجود است.

دوره‌های آموزش بارتندری

به دست آوردن شناخت کامل از ابعاد هر شغل و حرفه‌ای نیازمند گذراندن دوره‌های تخصصصی مرتبط با آن است. یک بارتندر باید دوره‌ای عملی را سپری کند تا بتواند ترکیبات نوشیدنی‌های سرد و ارائه طعم‌های جدید را بروز دهد.

بنابراین ما در آکادمی کافه‌نیرو این امکان را برای شما فراهم آورده‌ایم تا در محیطی علمی و منطبق با آخرین متدهای روز دنیا دوره‌های عملی بارتندری را سپری کنید و بتوانید با اطلاعات و دانش کافی وارد بازار کار باتندری شوید. همچنین آکادمی کافه‌نیرو در پایان دوره‌های عملی بارتندری مدرک به شرکت‌کنندگان دوره ارائه می‌کند تا بتوانند راحت‌تر جذب بازار کار شوند.

بارتندر کیست؟

بارتندر به کسی گفته می‌شود که به صورت حرفه ای انواع نوشیدنی‌ های سرد را آماده می‌کند و کاملاً تخصصی به شناخت ترکیبات و میکسولوژی این نوع نوشیدنی ها پرداخته و با شناخت دقیق پایه نوشیدنی‌های سرد طعم های جذاب و متفاوت را ایجاد می‌کند.

بار سرد کجای کافه است؟

در کافه‌های امروزی قسمتی مجزا به نام بار سرد وجود دارد که ابزار تخصصی آماده سازی نوشیدنی‌های سرد مانند بلندر، شیکر، مادلر، جیگر و … در آن چیده شده و بارتندر مشغول درست کردن انواع نوشیدنی‌های سرد در آن است.

مهارت‌های اصلی بارتندر چیست؟

1- شناخت علمی پایه انواع نوشیدنی‌های سرد و ترکیب آنها
2- آشنایی با تکنیک میکسولوژی و لایه‌ای کردن نوشیدنی‌ها و ترکیبات خاص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *